|
Still deciding? Get samples of $ !
Order Sample
|
| Customization: | Available |
|---|---|
| Type: | Baking Tools & Accessories |
| Material: | Silicone |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
| Name | Silicone BBQ Brush |
| Material | Silicone +metal |
| Model Number | GP-E0030 |
| Heat resistant | -40- +230°C |
| Type | Kitchenware |
| Feature | Non-toxic, durable, washable,Non-stick, Heat Resistant |
| Weight | 38g/75g |
| Size | 21cm/26cm |
| Color | green,red,yellow,pink,orange,blue,customized |
| MOQ | 1000pcs |
| Customer LOGO acceptable,may add any print informations as customer | |
| Package | Opp bag/as customized |
| Port | zhongshan |
| payment | T/T,Trade assurance,paypal,Western Union |
| Productions lead time | Normally 20-25 days,final delivery depends on quantity |
| Product Description | 1. PURE SILICONE & HEAT RESISTANT - Made of 100% food grade silicone material and FDA approved & BPA free. It can withstand heat up to 40-250 degrees. 2. SAFETY - Safe to use in Oven, Microwave, Dishwasher & Freezer. The material won't melt under any heat pressure and safe to use for BBQ, baking, even cooking in a frying pan. 3. SOFT & STRONG - Comfortable handling with a nice and flexible grip. Perfect for BBQ, grilling & marinating. 4. Customer's design are welcome |




