Customized Silicone Pot Cup Bowl Coaster Placemat Kitchenware Promotion Gift
Contact Supplier
Product Attributes
- Customization
- Available
- Capacity
- Any Is Ok
- Usage
- Daily Use
- Model NO.
- GP-E003
- Disposable
- Non-Disposable
- Transport Package
- Carton or According to Customer
- Specification
- SGS
- Trademark
- MINGXIN
- Origin
- Zhongshan Guangdong
- Production Capacity
- 1000PCS/Day
Product Images of Customized Silicone Pot Cup Bowl Coaster Placemat Kitchenware Promotion Gift
Find Similar Products
Product Description
| Name | silicone coaster |
| Material | 100% Silicone |
| Model Number | GP-E003 |
| Temperature | -40°C to 230°C |
| Feature | Eco-Friendly, heat-resisting,Anti-Bacterial,Washable |
| Brand | ODM / OEM |
| Place of Origin | Zhongshan,Guangdong, China (Mainland) |
| Certification | FDA, LFGB, SGS |
| Usage | Mug&Plate&Pot |
| Size | 11cm/20cm/26cm As required |
| weight | 25.4g/88.1g/181g |
| Color | Customized |
| MOQ | 1000pcs |
| Customer LOGO acceptable,may add any print informations as customer | |
| Package | Opp bag / box/as customized |
| Productions lead time | Normally 20-25 days,final delivery depands on quantity |
About the Supplier
This supplier has been audited by SGS. Verify the report on the official SGS website with ID "QIP-ASR2511288". Items marked "" are certified.
Company Profile
Zhongshan Mingxin Silicone Manufactory is professional in kinds of rubber, silicone products, rubber precise mould producing. Mainly providing for wide enterprises: airplane, automobile, electric, communication, household appliances and other more widely used silicone rubber products and precise mould producing. Zhongshan Mingxin Silicone Manufactory assembles many years of mould structural design and practical experience, combining Europe, America, Japan Mould structural thinking. Owing advanced foreign import equipment and a high quality team who is engaged in rubber mould for many years. Contemporarily the mould which is focusing on quality and efficiency together each other during producing rubber section, this reflects the importance of mould during producing. For high precising and demand and more other structural complex complicated silicone rubber products and other rubber precise mould, this more show our structure thinking and level of expertise. Facing fast changing modern, we take responsibility and innovation for management idea. With perfect quality, reasonable price, punctual shipment for our management goal, hope we can provide approving products, much more superior service. Sincerely cooperate with you and create a better future
About Our Factory & Business Background
-
Business Type
- Manufacturer/Factory & Trading Company
- Address
- Floor 1 Block E Jinwan Industrial Park, Xinxu Village, Sanxiang Town, Zhongshan
-
Plant Area
- 1307 square meters
-
Number of Employees
- 21
-
Registered Capital
- 30,000 RMB
-
Terms of Payment
- LC, T/T, D/P, PayPal, Western Union, Small-amount payment
-
International Commercial Terms(Incoterms)
- FOB, CIF, CFR, EXW
-
Average Lead Time
- Peak Season Lead Time, within 15 workdays, Off Season Lead Time, within 15 workdays
-
Nearest Port
- Zhongshan Port
-
Minimum Order Quantity
- 100 PCS
-
Supply Chain Partners
- 16
Our Production Capability & Technical Expertise
-
Main Products
- Silicone Rubber Product
-
Production Lines
- 4
-
Production Machines
- EDM Machine, Drill Machine, CNC Machine, Rubber Refining Machine, Cutting Machine, Solid To Liquid Silicone Injection Molding Machine, Automatic Vulcanizing Machine, Vertical Liquid Silicone Injection Molding Machine
-
Inspection Type for Finished Products
- 100% inspection Visual inspection Function inspection
-
Inspection Method for Finished Products
- Have instruction but no written records
-
Customization Options
- Customization from Samples,Customization from Designs,Full Customization,Minor Customization,Flexible customization
-
ODM Service Available
- Yes
-
OEM Service Available
- Yes
-
R&D Engineers
- 1 people
-
Traceability of Raw Materials
- Yes
-
Own Brand
- Yes
Our Industry Experience & Global Business Record
-
Year of Establishment
- 2011-05-31
-
Export Year
- 14 Years
-
Main Markets
- North America, Europe
-
Repeat Buyers Choice
- 50%~80%
-
Number of Foreign Trading Staff
- 3
-
Overseas Agent/Branch
- No
Our Certifications, Standards & Industry Recognition
-
Management System Certification
- Others
-
Cooperated with Fortune 500
- No
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
-
US$0.35-0.37 / Piece
-
US$1.00-1.10 / Set
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Kitchenware
- Others Kitchenware
- Customized Silicone Pot Cup Bowl Coaster Placemat Kitchenware Promotion Gift
Related Categories
Hot Searches
- Silicone Mould Factories
- Silicone Tool Factories
- Silicone Mat Factories
- Silicone Watch Factories
- Silicone Rubber Cup
- Oem Silicone Cup
- Silicone Cup Covers
- Soft Silicone Cup
- Silicone Coffee Cup
- Silicone Cover Cup Bulkbuy