| Customization: | Available |
|---|---|
| Certification: | LFGB, FDA |
| Customized: | Customized |
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
| Name | silicone folding travel cup |
| Material | Silicone+plastic |
| Model Number | GP-B009 |
| Heat resistant | -40- +230°C |
| Type | cup |
| Feature | portable,washable, |
| Brand | ODM / OEM |
| Place of Origin | Zhongshan,Guangdong, China (Mainland) |
| Certification | FDA, LFGB, SGS |
| Usage | travel,gargle,business trip |
| Supply Ability | 10000Piece/Pieces per Month |
| capacity | 200ml |
| Weight | 40g |
| Size | 8*8.5*4.5cm |
| Color | orange,green,customized |
| MOQ | 500pcs |
| Customer LOGO acceptable,may add any print informations as customer | |
| Package | Opp bag / box/as customized |
| Port | shenwan |
| payment | T/T,Trade assurance,LC, paypal, Western Union |
| Productions lead time | Normally 20-25 days,final delivery depends on quantity |
| Product Description | 1. Silicone material is safe and non-toxic. It is the same material as the nipple. It can withstand -40°C-230°C and can be used in microwave ovens. 2. Plastic handle anti-scalding 3. It is recommended to wash with detergent before the first use, then boil in the pot for 6-7 minutes, then disinfect and remove odor. 4. Easy to carry, travel and business trip are applicable |